xiaomi aktualizacja androida

Jak zaktualizować telefon Xiaomi do najnowszej wersji MIUI/ANDROID?

Xiaomi cyklicznie aktualizuje system MIUI w swoich smartfonach. Co pewien czas pojawiają się jednak duże zmiany, gdy system nie otrzymuje tylko drobnej łatki, ale przechodzi do kolejnej wersji, dostosowanej do nowego Androida. Problem jednak w tym, że nie we wszystkich regionach nowy update nadchodzi jednocześnie. Użytkownicy z Polski należą do grona osób, które muszą czekać niestety dłużej niż inni. Jak przyśpieszyć aktualizację Androida w telefonie Xiaomi?

MIUI 12 jest nadal dostępny w wielu telefonach, chociaż jego premiera miała miejsce w 2020 roku. Wersja ta wyróżnia się na tle innych przede wszystkim okresem swego funkcjonowania. Dopiero pod koniec 2021 roku Xiaomi zaprezentowało MIUI 13, a wkrótce (zapewne pod koniec 2022) wypuszczona zostanie wersja 14 z Androidem 13.

Aktualizacje systemowe niosą za sobą nie tylko poprawki estetyczne, ale też funkcjonalności ułatwiające korzystanie z telefonu i poprawiające jego bezpieczeństwo oraz wydajność. Wiele z nich jest obecnych już od dawna w systemach telefonów innych marek, więc nic dziwnego, że przy każdym update znajduje się grono użytkowników chcących szybciej zaktualizować swój telefon od Xiaomi.

W poradniku użyliśmy starszego modelu Redmi Note 9 Pro, który zwykle musi oczekiwać na nową wersję systemu znacznie dłużej niż inne modele. Przykład: Najnowsza MIUI 14 prawdopodobnie ukazana zostanie wraz z premierą serii Xiaomi 13. Tymczasem model Redmi Note 9 Pro został wpisany na czarną listę urządzeń, które zostały wyłączone z nadchodzącej aktualizacji.  Producent zlitował się jednak i przy innej okazji ogłosił, że długo wyczekiwany MIUI 13 pojawi się dla niego pod koniec 2022.

Jak widać bolączki przy niektórych modelach mogą przeciągać się nawet o rok i gdy inne telefony otrzymują najnowszy soft, nieszczęśnicy muszą zadowolić się wersją z poprzednich lat. Na szczęście cały proces możemy trochę przyśpieszyć i podbić wersję w swoim smartfonie.

Jak zaktualizować system w smartfonie Xiaomi  – instrukcja krok po kroku

Pisząc ten poradnik, w centrum aktualizacji systemowych nie widzimy żadnych nowych wersji do pobrania. Na dowód poniższy zrzut ekranu:

brak dostępnych aktualizacji xiaomi android

Jak widzisz, obecna wersja MIUI zainstalowana na smartfonie to 12.5.6. Dosyć przestarzała, ale co zrobić…

Okazuje się jednak, że Xiaomi wprowadza nowe aktualizacje nie do końca globalnie. Kieruje się tutaj raczej regionami, dlatego dla niektórych krajów update’y pojawiają się szybciej niż dla innych. Przykładem takiego regionu jest Szwajcaria, gdzie nowy soft wypuszczany jest jako jeden z pierwszych dla wszystkich modeli telefonów.

Możesz wykorzystać tę wiedzę oraz fakt, że region łatwo zmienimy w ustawieniach telefonu. Na liście zakładek odnajdź Dodatkowe ustawienia. Wśród opcji takich jak język, czy data i godzina, kliknij w Region, przy którym zobaczysz informacje o aktualnie ustawionym państwie.

ustawienia regionu xiaomi miui android

Z listy dostępnych narodowości wybierz Szwajcarię lub inny kraj, w którym aktualizacje udostępniane są szybciej. Nie musisz obawiać się, że ustawienia językowe ulegną zmianie. Opcja regionu nie wpłynie na nakładkę językową. Wszystko pozostanie nadal w języku polskim.

Po zmianie ustawień regionu, przejdź ponownie do zakładki O telefonie. Kliknij w okienko z informacją o aktualnym systemie, by sprawdzić dostępne aktualizacje. Szybko okaże się, że nowy soft jest gotowy do pobrania:

aktualizacja systemu xiaomi

Po zakończeniu pobierania, zapewne zostaniesz poproszony o ponowne uruchomienie telefonu. Rozpocznie się wtedy aktualizacja systemu w smartfonie.